Mój jest ten kawałek podłogi

Moderatorzy: anwaz, admin

Postprzez asia » 29 Wrz 2017, 16:14

Pycha to jest coś pysznego do zjedzenia. Takie jest moje doświadczenie.
A tak poważniej. Ludzi pyszni mi nie przeszkadzają , nawet ich lubię. Ci pokorni, zwłaszcza jak o tym często mówią, a już nie daj Boże manifestują i obnoszą się z pokorą - budzą moją niechęć.
Pokorna jestem wobec Boga i życia/zdrowia. I innych sferach zdecydowanie nie.
W tym miejscu wpisujemy mądre zdanie albo niemądre, ale za to koniecznie po angielsku.
asia

Miejscowość: Warszawa

Postprzez mnich » 29 Wrz 2017, 16:35

Asiu wyczerpująco i na temat :wink: Tak o sobie trudno pisać,ja wiem to po sobie 8)Pytanie jest o pychę.Co to jest pycha?
Awatar użytkownika
mnich

Postprzez asia » 29 Wrz 2017, 16:42

Nie mam najmniejszej trudności w mówieniu o sobie. Skąd to spostrzeżenie?
W tym miejscu wpisujemy mądre zdanie albo niemądre, ale za to koniecznie po angielsku.
asia

Miejscowość: Warszawa

Postprzez mnich » 29 Wrz 2017, 16:51

Jakie spostrzeżenie?
Awatar użytkownika
mnich

Postprzez mnich » 30 Wrz 2017, 08:16

Pycha – pojęcie i postawa człowieka, charakteryzująca się nadmierną wiarą we własną wartość i możliwości, a także wyniosłością. Człowiek pyszny ma nadmiernie wysoką samoocenę oraz mniemanie o sobie. Gdy jest wyniosły, towarzyszy mu zazwyczaj agresja.
W wielu przypadkach pycha oraz wyniosłość są spowodowane wysokimi osiągnięciami we własnym życiu lub niepowodzeniami w czyimś życiu.
W Piśmie Świętym pycha i wyniosłość przedstawione są jako poważne wady charakteru i grzech prowadzący do upadku.
W Kościele katolickim pycha (łac. superbia) należy do siedmiu grzechów głównych(1.pycha). Nadmierna wiara w siebie, swoje możliwości, stanowi obrazę Boga i jego łaski. Zbyt wysoka samoocena jest w tym przypadku prawdopodobnie kompensacją wcześniejszego poczucia zranienia i poniżenia, o których jednak nie chce się pamiętać. Uważa się, że jest to grzech, z którego powstają wszystkie inne.
...o człowieku pysznym mówi się potocznie he is full of himself — „ktoś jest pełen siebie”.
Katechizm Kościoła Katolickiego mówi o dwóch grzechach, które wprost wiążą się z pychą: „Nienawiść do Boga rodzi się z pychy” (KKK 2094) oraz „Zazdrość często pochodzi z pychy” (KKK 2540). Z pychy pewno biorą się jeszcze inne grzechy.
Zarówno Jan Kasjan, jak i Grzegorz Wielki, którzy podjęli się klasyfikacji cnót i wad, umieścili pychę na samym szczycie. Ten drugi nazywał pychę „królową i matką wszystkich wad”
Pycha jest grzechem intelektu, dlatego jej synonimem jest zarozumiałość. Wynika z niewłaściwej oceny samego siebie, ze swoistego rozdęcia w samopostrzeganiu, w przecenianiu swoich możliwości. Człowiek pyszny uważa, że jest lepszy, inteligentniejszy, ładniejszy czy nawet piękniejszy od innych. Jemu przysługuje najwyższy szczebel na drabinie, z wysokości której pogardliwie spogląda na kotłujące się w dole pospólstwo, tworzone przez samych od niego gorszych, brzydszych i głupszych. Mając wszystko, człowiek pyszny nie potrzebuje nikogo: ani Boga, którego zaczyna nienawidzić jako jedynego, który go przerasta; ani człowieka, któremu może jedynie pokątnie zazdrościć, jeśli — nie daj Boże — dostrzeże w nim co dobrego.
Awatar użytkownika
mnich

Postprzez mnich » 30 Wrz 2017, 22:29

Poszperałem także w naszej literaturze:
Pycha-główna przeszkoda do prawdziwego postępu,wypacza instynkty dane nam przez Boga(zaspokojenie popędu seksualnego,dążenie do bezpieczeństwa ekonomicznego i społecznego-jedyny cel w życiu.Wady:samozadowolenie,zarozumialstwo,nieświadomość własnych wad,podszyta cnotliwość,ego,poczucie winy, wiara w wyimaginowaną doskonałość,strach,fałszywa duma,samousprawiedliwianie się...
Awatar użytkownika
mnich

Postprzez mnich » 19 Lis 2017, 07:21

Cieszę się,że mogłem wczoraj uczestniczyć drugi raz w spotkaniu intergrupy.
Awatar użytkownika
mnich

Poprzednia

Wróć do O czym chciałbym powiedzieć

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość