Ocaleni

Moderatorzy: anwaz, admin

Ocaleni

Postprzez milo » 06 Maj 2018, 18:42

temat o programie OCALENI.
program jest w tv
występują w nim osoby uzależnione
mówią o sobie (na własną odpowiedzialność i zgodnie z własnym sumieniem)

mnie to wystarcza
Poczuć siebie
Pokochać...
Awatar użytkownika
milo

Miejscowość: Elbląg

Ocaleni

Postprzez Andy » 06 Maj 2018, 18:51

ula.h napisał(a):Dyskusja chyba wykroczyła poza pierwotny obszar. Odpadam.

Dlaczego tak sądzisz, ula.h? Myślę, że skoro stanęliśmy "z boku" naszej Wspólnoty, mamy szansę spojrzeć z pewnego dystansu na sprawy, które - jak sądzę - wielu nurtują, ale nie chcą ich poruszać w obawie przed "naruszeniem" tego, co najistotniejsze: poczucia wspólnoty właśnie. I sam pamiętam moje rozterki i kłótnie ze Wspólnotą o rzeczy, które mnie drażniły; wówczas moje spojrzenie było zamącone silnymi mechanizmami choroby i moje "ataki" narobiły więcej szkody (głównie mnie samemu), aniżeli pożytku (o tym ostatnim właściwie nie ma co mówić, bo nikt wówczas nie brał na poważnie moich wywodów).
Dlatego cieszy mnie wypowiedź Bożenki w kwestii formuły kroków i tradycji (szczególnie zupełnie od czapy określenia "kroki programu jedności").
No i ogromnie jestem ciekaw, czy rzeczywiście wszystkim hazardzistom w Wa-wie odpowiada fakt, że nie mają ani jednej grupy z mitingami zamkniętymi (muszą biedactwa przyjeżdżać np. do Kielc na takowy :mrgreen: ).
A to, że dziennikarze ich nie odwiedzają? - Może już im się przejadł temat hazardu?
Na ogół przecież ludzie, nawet najbardziej niegodziwi, są naiwniejsi i lepsi, niżbyśmy w ogóle mogli przypuszczać. Zresztą i my również.
F. Dostojewski, Bracia Karamazow
Andy

Ocaleni

Postprzez ula.h » 06 Maj 2018, 18:55

Andy napisał(a):szczególnie zupełnie od czapy określenia "kroki programu jedności"

chyba czapa jest z tłumaczenia "The 12 Steps of Unity" na polski?
Andy napisał(a): czy rzeczywiście wszystkim hazardzistom w Wa-wie odpowiada fakt, że nie mają ani jednej grupy z mitingami zamkniętymi

przecież to sumienie grupy podejmowało decyzję o otwarciu mitingów, inwentury odbywają się regularnie i skoro nie ma zmian to najwidoczniej nie ma potrzeby ich zaistnienia
słowa nigdy nie będą większe niż czyny
Awatar użytkownika
ula.h

Miejscowość: Warszawa

Ocaleni

Postprzez zbysob » 06 Maj 2018, 20:52

No może nie do końca - to że coś jest tak jak jest wcale nie oznacza że wszystkim to pasuje. Może nie ma odważnego coby temat zarzucił a może owczy pęd za główną owcą/baranem ? Powodów może być sporo i nie zawsze są logiczne i jasne :)
zaprzestalem myslenia :P
Awatar użytkownika
zbysob

Miejscowość: Szczecin

Ocaleni

Postprzez asia » 06 Maj 2018, 21:02

Mnie nie pasuje, ale nie chce mi się. Rzadko chodzę. Jak jest otwarty i przychodzi ktoś z poza , to najczęściej po prostu tylko słucham. Choć zdarzyło mi się nawet kilka razy po prostu wyjść.
W tym miejscu wpisujemy mądre zdanie albo niemądre, ale za to koniecznie po angielsku.
asia

Ocaleni

Postprzez Andy » 06 Maj 2018, 22:56

ula.h napisał(a):chyba czapa jest z tłumaczenia "The 12 Steps of Unity" na polski?

Nie wiem, Droga Orszulo, na jakich źródłach się opierasz, bo ja na niniejszym:
Gamblers Anonymous; International Service Office
P.O. Box 17173; Los Angeles, CA 90017; T (626) 960-3500; F (626) 960-3501
ISOMAIN@GAMBLERSANONYMOUS.ORG; http://www.gamblersanonymous.org/ga/con ... ry-program
Owo "Steps" znalazłem, owszem, ale tylko w "Recovery Program" - cytuję nagłówek:
RECOVERY PROGRAM
Here are the steps which are a program of recovery:
Natomiast tytuł Programu Jedności wygląda tak:
UNITY PROGRAM
In order to maintain unity our experience has shown that:
...
Mniejsza o większość - teraz mam na głowie pilniejsze sprawy. Ale nigdy nie zgodzę się, że słowo w realizacji programu zdrowienia jest rzeczą nieważną i drugorzędną.
Zastrzegam jednak, że mogę się mylić, więc będę zawsze wdzięczny za wyprowadzenie mnie z błędu.
Na ogół przecież ludzie, nawet najbardziej niegodziwi, są naiwniejsi i lepsi, niżbyśmy w ogóle mogli przypuszczać. Zresztą i my również.
Andy

Ocaleni

Postprzez asia » 07 Maj 2018, 05:51

Andy, to przekonaj mnie że nazewnictwo " tradycja" czy " krok" w realizacji programu jest ważne i pierwszorzędne.
Bo mnie rybka ; jak zwał tak zwał. Zdrowiałam przy tradycjach, mogę przy krokach. A nawet przy " punktach" , bo i tak czytają :)
W tym miejscu wpisujemy mądre zdanie albo niemądre, ale za to koniecznie po angielsku.
asia

Ocaleni

Postprzez ula.h » 07 Maj 2018, 06:38

Na stronie Anonimowych Hazardzistów w USA znalazłam.

Niemniej jednak czy np. 12 kroków uzdrowienia czy 12 kroków rozwoju zmieniałoby treść i sens programu? Dla mnie nie. Też nie rozumiem dlaczego słowo w nazwie ma kluczowe znaczenie.

Ja mówię kroki jedności ponieważ taką wykładnię dostałam na mitingach. Taką znalazłam w źródłach.
słowa nigdy nie będą większe niż czyny
Awatar użytkownika
ula.h

Ocaleni

Postprzez zbysob » 07 Maj 2018, 07:08

Asia jest ważne , na początku jest BARDZO ważne i wiele osób nie było w stanie zdrowieć jak choć przecinek był w złym miejscu. No bo dogłębna znajomość języka angielskiego nie pozwalała na akceptację tak karygodnych błędów uniemożliwiających odnalezienie "drogi trzeźwości". Potem zwykle się zaczyna łapać swojego "ducha" programu (który każdy ma nieco inny i indywidualny) i latka sobie lecą. Mało koszernie i bardzo skutecznie :D
Awatar użytkownika
zbysob

Ocaleni

Postprzez Andy » 07 Maj 2018, 08:04

Bardzo, bardzo przepraszam wszystkich zgorszonych moim występem. Dla usprawiedliwienia zdradzę, że jestem właśnie w trakcie czytania książki nt. rozłamu w cerkwii prawosławnej w XVII w. Tam połowa społeczeństwa zbuntowała się przeciwko reformie, w której m.in. chodziło o jedną literkę!
Tak więc wybaczcie mi, proszę. Jako pokutę deklaruję przez rok od dzisiaj czytać "Kroki Programu Jedności" (a Ty Zbysobie się ze mnie nie śmiej!!!)
Andy

Ocaleni

Postprzez asia » 07 Maj 2018, 09:29

Zbysob !!! :mrgreen:
asia

Ocaleni

Postprzez marcin_opolskie » 07 Maj 2018, 10:19

Andy napisał(a):Dla usprawiedliwienia zdradzę, że jestem właśnie w trakcie czytania książki nt. rozłamu w cerkwii prawosławnej w XVII w. Tam połowa społeczeństwa zbuntowała się przeciwko reformie, w której m.in. chodziło o jedną literkę!

i wszystko jasne...
kroki czy tradycje - dla mnie wszystko jedno; ważniejsza treść...
Awatar użytkownika
marcin_opolskie

Miejscowość: opolskie

Ocaleni

Postprzez zbysob » 07 Maj 2018, 20:29

a ja tam w ogóle nie wiem o co kaman :D
Awatar użytkownika
zbysob

Ocaleni

Postprzez mnich » 07 Maj 2018, 22:24

Andy napisał(a):Ale nigdy nie zgodzę się, że słowo w realizacji programu zdrowienia jest rzeczą nieważną i drugorzędną.

A słowo się rzekło,oby tylko celnie do celu 8)
Z tego co wywnioskowałem(daję sobie prawo do błędu) tok dyskusji opierał się na interpretacji i jej nad :P
Awatar użytkownika
mnich

Ocaleni

Postprzez miszokienka » 08 Maj 2018, 19:15

Właśnie w Polskim Radiu Jedynka leci program Ocaleni z hazardzistą w roli głównej.
Miś jest bardzo grzeczny dziś.
Awatar użytkownika
miszokienka

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nasze doświadczenia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości