Upadlosc konsumencka

Dyskusja o zagrożeniach prawnych

Moderatorzy: anwaz, admin, krzysiek36

Re: Upadlosc konsumencka

Postprzez amerykanka » 28 Sty 2019, 20:00

Kasiula_m napisał(a): wg. mnie to troche niesprawiedliwe tak go traktowac i zsylac na banicje, bo TY pomagasz, inni pomagaja, ale on tez przeciez pomaga.

Pozwolę się wtraącić- a co w tym jest niesprawiedliwego? Jeśli pomaga tylko i wyłącznie odpłatnie to niech sobie da ogłoszenie na jakimś portalu i jak ktoś będzie chciał skorzystać z jego usług to znajdzie. "Reklamując" się tutaj korzysta poniekąd z całego dorobku tego forum i wszystkich jego aktywnych uczestników. Dlatego nie dziwię się Asi, dziwię się natomiast, że tak długo udawało mu się tu reklamować, notabene bezkarnie. Co do samego jego postępowania nie mnie to oceniać, bo nie znam konkretów, ale jeśli faktycznie robi to na czarno( a podejrzewam że tak jest) to uczciwe to nie jest. Raz względem państwa, dwa, względem wierzycieli.Dwa koła za napisanie wniosku to taka miesięczna pensja wielu ludzi, od której muszą odprowadzić podatek, składki itd.
"Widzimy ludzi i rzeczy nie takimi jakimi są, ale takimi, jakimi my jesteśmy"
amerykanka

Upadlosc konsumencka

Postprzez asia » 28 Sty 2019, 20:02

Kasiula, rozumiem Twoją argumentację. Ja inaczej to widzę.
W tym miejscu wpisujemy mądre zdanie albo niemądre, ale za to koniecznie po angielsku.
asia

Miejscowość: Warszawa

Upadlosc konsumencka

Postprzez pavko » 28 Sty 2019, 20:32

Kasiula_m napisał(a):, bo TY pomagasz, inni pomagaja, ale on tez przeciez pomaga.

Pomaga się bezinteresownie, po to jest forum.
Awatar użytkownika
pavko

Upadlosc konsumencka

Postprzez Andy » 28 Sty 2019, 20:56

pavko napisał(a):Pomaga się bezinteresownie, po to jest forum.

Masz rację.
Na ogół przecież ludzie, nawet najbardziej niegodziwi, są naiwniejsi i lepsi, niżbyśmy w ogóle mogli przypuszczać. Zresztą i my również.
F. Dostojewski, Bracia Karamazow
Andy

Upadlosc konsumencka

Postprzez miszokienka » 28 Sty 2019, 23:35

Ja też mam z upadłością sporo doświadczenia, ogłosiłem ją pisząc wniosek sam. Konsultowałem się z kilkoma osobami, przeczytałem mnóstwo o tym temacie. Za niektóre konsultacje profesjonalnych prawników płaciłem. Nie jestem prawnikiem i nie sprzedam swojej wiedzy w tym zakresie. Mogę pomóc bez płacenia. Wniosku nie napiszę nawet za 2 tysiące, bo wg mnie jeśli ktoś chce zaoszczędzić, to niech włoży w to sporo swojego wysiłku i napiszę sam, a jak nie, to niech zapłaci 4 tys. prawnikowi. Czymże to jest wobec kwot przeznaczanych na hazard i wobec wysokości zadłużenia? Wg mnie napisanie wniosku samemu nie jest niczym nadzwyczajnym. Trudniej zdobyć wiedzę, co jest ważne, co zawrzeć w uzasadnieniu. Ale to właściwie wynika wprost z przepisów. Poza tym jest to zadbanie o swoje życie, wzięcie go za bary, ponoszenie konsekwencji grania. Nie muszę wam mówić, jak ważne jest, żeby hazardzista się z nimi spotkał.
Jak ktoś chce rady odnośnie upadłości, to może do mnie napisać, pomogę w miarę posiadanego czasu i wiedzy. Na pewno nie za pieniądze. Tak wg mnie wygląda pomoc, bo jeśli za kasę to nie jest to już pomoc tylko usługa, albo biznes.
Miś jest bardzo grzeczny dziś.
Awatar użytkownika
miszokienka

Upadlosc konsumencka

Postprzez zbysob » 29 Sty 2019, 06:07

Jeśli masz wiedzę na ten temat i chcesz pomóc to może właśnie w tym temacie napisać co i jak Misiu ?
Bo ja mam lekko podobne zdanie do Asi - pomoc za free a praca za pieniądze - podobnie jak z sexem - za pieniądze to prostytucja (zawód) a za free to kure....stwo (cecha charakteru) :). Znaczy Asia pisała o pomocy a ja tę myśl twórczo rozwinąłem :)
zaprzestalem myslenia :P
Awatar użytkownika
zbysob

Miejscowość: Szczecin

Upadlosc konsumencka

Postprzez pavko » 29 Sty 2019, 19:31

zbysob napisał(a):Jeśli masz wiedzę na ten temat i chcesz pomóc to może właśnie w tym temacie napisać co i jak Misiu ?

W dużym, dużym skrócie. Wypełniasz wniosek, dołączasz co trzeba, piszesz uzasadnienie, zanosisz do sądu, opłacasz (30 pln) i... czekasz :). Tyle. Druga opcja, idziesz do kancelarii.
Awatar użytkownika
pavko

Upadlosc konsumencka

Postprzez Sowa » 29 Sty 2019, 21:41

Kasiula_m napisał(a):wg. mnie to troche niesprawiedliwe tak go traktowac i zsylac na banicje, bo TY pomagasz, inni pomagaja, ale on tez przeciez pomaga.

Nie, on nie pomaga, on zarabia. Pomagać to dawać, nie czerpać korzyści.
I ma rację amerykanka, że
amerykanka napisał(a):korzysta poniekąd z całego dorobku tego forum i wszystkich jego aktywnych uczestników.

ja bym napisała ostrzej: ŻERUJE na naszym forum. Na żadnym innym nie miałby takiej wiarygodności. Jest cwany i wyrachowany w swoich wpisach. Choćby w ostatnim daje do zrozumienia, że współpracuje z kancelariami prawnymi. Oczywiście :roll: :roll: bo to taka normalna praktyka, że kancelarie dają zlecenia pisania wniosków sądowych i płacą komuś bez wykształcenia prawnego.

Odnośnie zastrzeżeń do moderatorów:
wielokrotnie potępiałam publicznie podejrzaną działalność pampasowca i prosiłam użytkowników o zgłaszanie każdego przypadku żądania zapłaty przez kontakty forumowe. Nikt oficjalnie tego nie zgłosił.
Teraz napisała o tym Asia. Poczekamy na decyzję Admina. Osobiście jestem za usunięciem pampasowca z forum.
za zgodność z oryginałem
Awatar użytkownika
Sowa

Miejscowość: polska

Upadlosc konsumencka

Postprzez miszokienka » 29 Sty 2019, 22:41

W dużym skrócie wygląda to właśnie tak, jak napisał Paweł. Oczywiście od strony czysto formalnej i prawnej.
Od siebie dodam, że naprawdę ważne jest, aby składając wniosek o upadłość być już stabilnym w swojej trzeźwości i emocjach. Rozprawa o upadłość to ogromne przeżycie i u mnie w niedługim czasie pojawiły się bardzo silne głody. Na szczęście byłem w stanie sobie z nimi poradzić.
Także jeśli komuś zależy na sobie, to naprawdę warto poczekać ze składaniem wniosku. Co innego z przygotowywaniem dowodów, które zostaną załączone do wniosku, myślę że warto je zacząć kompletować na bieżąco. Warto mieć porządek w dokumentach. Ja mam wszystko w segregatorach, ale to taka uwaga ogólna, nie tylko przy upadłości ;)
Z dokumentów należy mieć przygotowane:
1. stwierdzenie choroby (uzależnienia),
2. historię choroby (papiery z terapii podstawowej można już pozyskać, resztę przed samym złożeniem wniosku, bo przecież dalej jesteś w trakcie leczenia),
3. umowy zobowiązań,
4. umowy o pracę, umowy zlecenia z okresu zaciągania zobowiązań,
5. dokument potwierdzający ustrój majątkowy małżeński,
6. zaświadczenie o aktualnej wysokości zarobków,
7. dowody na wszelkie twierdzenia, które wpiszemy we wniosku (zawsze warto swoje twierdzenia udokumentować dowodami).
To wg mnie jest takie upadłościowe ABC, jeśli chodzi o konieczne dokumenty.
Ponadto należy uzbroić się w cierpliwość, naprawdę duuuużo cierpliwości, bo upadłość nie trwa krótko. Przed upadłością kategorycznie nie wolno wyzbywać się swojego majątku, gdyż może to stanowić podstawę do umorzenia postępowania. Po upadłości z tego, co mi wiadomo ciężko jest dostać kredyt w banku, chyba jest to nawet w tej chwili praktycznie niemożliwe ze względu na podejście banków.

Upadłość wygląda mniej-więcej tak:
1. złożenie wniosku,
2. posiedzenie jawne bądź niejawne i odrzucenie wniosku lub ogłoszenie upadłości,
3. postępowanie upadłościowe:
- syndyk zabiera wynagrodzenie na zasadach takich, jak komornik,
- majątek upadłego jest likwidowany, czyli sprzedawany przez syndyka,
- do postępowania zgłaszają się wierzyciele,
- syndyk sporządza, a sędzia komisarz zatwierdza listę wierzytelności,
- syndyk sporządza plan podziału masy upadłości,
a sędzia go zatwierdza (środki z zajęcia wynagrodzenia i z licytacji majątku),
- występujemy z wnioskiem o umorzenie zobowiązań bez planu spłat lub o ustalenie planu spłat,
- na posiedzeniu ustalany jest plan spłat,
4. syndyka już nie ma, plan spłat upadły realizuje sam przez okres na jaki został zasądzone (w praktyce najczęściej na 36 miesięcy, czyli maksymalny możliwy okres),
5. upadły co roku składa sprawozdanie z wykonania planu spłat,
6. upadły składa wniosek o stwierdzenie wykonania planu spłat i umorzenie pozostałych zobowiązań,
7. sędzia komisarz kończy postępowanie i stwierdza oddłużebie upadłego z tych długów, które wpisał we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

I to chyba tyle. Tylko tyle (dokumentów) i aż tyle (cierpliwości). U mnie na razie trwa to ponad rok od ogłoszenia upadłości (półtora roku od złożenia wniosku), a całość jak dobrze pójdzie zakończy się za jakieś 3.5 roku.

Pamiętajcie, upadłość to nie jest lek na wszystko, to tylko dodatek.
Awatar użytkownika
miszokienka

Upadlosc konsumencka

Postprzez Kasiula_m » 30 Sty 2019, 15:03

dziękuję za treściwy post:)
czyli można rozumieć, że tyle ile Ci wcześniej zabierał komornik to tyle prezeznaczy syndyk na spłatę wierzycieli? Czy ile syndyk przeznaczy, to sąd określi?
Kasiula_m

Upadlosc konsumencka

Postprzez miszokienka » 30 Sty 2019, 15:18

Syndyk z wynagrodzenia pobiera do masy upadłości tyle, ile pobrałby komornik. Czyli jeśli nie ma do wyegzekwowania alimentów to 50% zostawia, a druga połowę zabiera, z zastrzeżeniem, że zostawiona dłużnikowi część nie może być niższa od najniższej krajowej. Jeśli są alimenty to zostawia 40%. Czyli jak ktoś zarabia najniższą krajową to nic nie zabierze, jak do wysokości 2 najniższych do zostawia najniższą, a jak ktoś zarabia powyżej 2 najniższych to dostanie 50% wynagrodzenia. Tyle w kwestii syndyka.
Po ustaleniu planu spłat, który upadły realizuje samodzielnie, syndyk już nic nie zabiera. To upadły przelewa pieniądze do wierzycieli w wysokości ustalonej przez Sąd. Ale to już jest dalszy etap i mam wrażenie, że pomyliłaś te 2 sprawy, tak jak i ja je myliłem na początku. Syndyk jest tylko na czas od ogłoszenia upadłości do ustalenia planu spłat.
Awatar użytkownika
miszokienka

Upadlosc konsumencka

Postprzez zbysob » 30 Sty 2019, 23:17

dzięki Misiu o to było kaman :D
zaprzestalem myslenia :P
Awatar użytkownika
zbysob

Miejscowość: Szczecin

Upadlosc konsumencka

Postprzez Agnieszka1234 » 31 Sty 2019, 09:38

Kasiula_m, chcesz (znaczy musisz) ogłosić upadłość konsumencką ?
Agnieszka1234

Re: Upadlosc konsumencka

Postprzez kiedyskiedys » 31 Sty 2019, 11:33

miszokienka napisał(a):Syndyk z wynagrodzenia pobiera do masy upadłości tyle, ile pobrałby komornik. Czyli jeśli nie ma do wyegzekwowania alimentów to 50% zostawia, a druga połowę zabiera, z zastrzeżeniem, że zostawiona dłużnikowi część nie może być niższa od najniższej krajowej. Jeśli są alimenty to zostawia 40%. Czyli jak ktoś zarabia najniższą krajową to nic nie zabierze, jak do wysokości 2 najniższych do zostawia najniższą, a jak ktoś zarabia powyżej 2 najniższych to dostanie 50% wynagrodzenia. Tyle w kwestii syndyka.
Po ustaleniu planu spłat, który upadły realizuje samodzielnie, syndyk już nic nie zabiera. To upadły przelewa pieniądze do wierzycieli w wysokości ustalonej przez Sąd. Ale to już jest dalszy etap i mam wrażenie, że pomyliłaś te 2 sprawy, tak jak i ja je myliłem na początku. Syndyk jest tylko na czas od ogłoszenia upadłości do ustalenia planu spłat.

Zalozmy zarabiam kwote minimalna, zadnych kombinacji z pracodawca ze cos pod stolem. Czy Sad mimo to moze zasadzic plan splat ktory po oplaceniu wierzycieli zostawialby mi pieniadze potrzebne na przezycie PONIZEJ minimalnego wynagrodzenia ?
Miarą dzieciństwa są dźwięki, zapachy i widoki, dopóki nie nadejdzie mroczna epoka rozsądku - John Betjeman
Awatar użytkownika
kiedyskiedys

Upadlosc konsumencka

Postprzez miszokienka » 31 Sty 2019, 15:53

Może. Sąd przy ustalaniu planu spłat bierze pod uwagę nie aktualne zarobki, ale faktyczne możliwości zarobków upadłego.
Jesli na rynku pracy mógłbyś zarabiać na rękę 3000zł, a z jakiegoś powodu zarabiasz najniższą, to i tak dostaniesz plan spłat.
Awatar użytkownika
miszokienka

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kącik prawny

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości