Odstąpienie od umowy pożyczki

Dyskusja o zagrożeniach prawnych

Moderatorzy: anwaz, admin, krzysiek36

Postprzez Zibi0000 » 22 Sty 2019, 13:23

Witam,

Zdrowienie zdrowieniem, natomiast kwestie finansowe czasami przeszkadzają. Co było to było i basta, ale te najpilniejsze spłaty są ważne.

Proszę Was o poradę. Wziąłem kilka ratalnych chwilówek (Zaplo, MIkrokasa, AAsa). Nie chciałem ponosić tych dużych kosztów związanych z korzystaniem z chwilówek i po 14 dniach odstąpiłem od umów. Oczywiście swego czasu myślałem, że wygram i wszystko spłacę. Jak każdy hazardzista miałem plan doskonały. Oczywiście te nadzieje wydały się płonne. Pieniędzy nie zwróciłem. Staram się spłacać co miesiąc kwoty, ale są one niewystarczające. Odbieram telefony i rozmawiam z wierzycielami, nie uciekam od problemu. Niemniej sprawy zaczynają przybierać postać sądową.
Nie ukrywam, iż samego sądu, który wyda nakaz zapłaty nie boję się, gdyż to potrwa jeszcze około 2 miesięcy, a jak w tym czasie sukcesywnie będę ten dług spłacał. Zanim sprawa trafi do komornika spłacę całość wraz z kosztami sądowymi, które i tak będą niższe niż prowizje i opłaty gdybym nie odstąpił od umowy pożyczki.

Tego czego się boję to sprawa z tytułu wyłudzenia kredytu. Czy w moim przypadku może być taka podstawa - "wyłudzenie kredytu".... Boję się tego, gdyż tu już wchodzi w rachubę odpowiedzialność karna, a to komplikuje przyszłość. Może ktoś z Was miał podobny przypadek w tych firmach i wie jak one podchodzą do takich spraw?

Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedzi.
Zibi0000

Postprzez asia » 22 Sty 2019, 14:02

A wyłudziłeś ? Tzn. coś sfałszowałeś, podałeś nieprawdziwe dane ?
W tym miejscu wpisujemy mądre zdanie albo niemądre, ale za to koniecznie po angielsku.
asia

Miejscowość: Warszawa

Postprzez pampasowiec » 22 Sty 2019, 14:11

Zibi0000 napisał(a):"wyłudzenie kredytu".... Boję się tego, gdyż tu już wchodzi w rachubę odpowiedzialność karna, a to komplikuje przyszłość. Może ktoś z Was miał podobny przypadek w tych firmach i wie jak one podchodzą do takich spraw?

Oczywiście, że nie masz się czego obawiać. Domyślam się, że Twoje obawy wynikają z smsów i wiadomości mailowych, które otrzymujesz od lichwiarzy (bo wszystkie chwilówki to lichwa). Są to tylko i wyłącznie ich zagrania mające na celu wywarcie presji psychicznej na dłuzniku, który pod wspływem stresu strachu i lęku w końcu ulegnie i zapłaci im te nielegalnie naliczane odsetki. Jeśli płacisz coś w ratach, a oni Ci grożą sądem to powinieneś ich wręcz zachęcać do skierowania sprawy do sądu. W niemal wszystkich przypadlach sądy umarzają te chore opłaty i odsetki naliczane przez chwilówki. W praktyce wygląda to jednak tak, że im więcej płacisz (ale nie do końca) tym częściej będą CI przesyłać te wyimaginowane smsy typu wyłudzenia, sądy itd, a większosc z nich do sądu i tak nie pójdzie bo wie, ze z góry sa skazani na porażkę. Oni właśnie żyją z naliczanych opłat dodatkowych. Jeśli nie spłacisz od razu całości pożyczki to potem będziesz płacił w nieskończoność. Reasumując - nic Ci z tytułu wyłudzenia nie grozi.
pampasowiec

Postprzez Zibi0000 » 22 Sty 2019, 14:34

Dziękuję Wam,

Ale tak jak mówiłem sprawa jest bardziej skomplikowana, gdyż w terminie 14 dni odstąpiłem od umowy pożyczki. Po odstąpieniu zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim mam 30 dni na zwrot całości pieniędzy. Nie zwróciłem... Nie boję się sądu, ale boję się sprawy karnej o "wyłudzenie kredytu"..

Nic nie podrobiłem, nic nie sfałszowałem...
Zibi0000

Postprzez pampasowiec » 22 Sty 2019, 15:34

Brak spłaty przed odstąpieniem i po odstąpieniu to ciągle brak spłaty. Mam doświadczenie z tymi tematami w kontekście upadłości konsumenckiej, gdzie choroba hazardowa jest "okoliczością łagodzącą" różne zachowania związane z brakiem spłaty. W każdym innym przypadku jeśli nie popełniłeś przestępstwa w postaci podawania nieprawdziwych danych to moim zdaniem nie masz się czego obawiać. W korespondencji z sądem możesz również podnieść temat hazardu, ale z wierzycielami raczej nic nie załatwisz bo oni nie są od dogadywania się, a od windykowania, bo jak powtarzam to jest ich zarobek.
pampasowiec

Postprzez asia » 22 Sty 2019, 18:51

Zibi0000 napisał(a):Nic nie podrobiłem, nic nie sfałszowałem...

To śpij spokojnie i nie obawiaj się.
W tym miejscu wpisujemy mądre zdanie albo niemądre, ale za to koniecznie po angielsku.
asia

Postprzez Kasiula_m » 22 Sty 2019, 20:35

moj byly mial/ma podobny problem, takze odstapil i nie oddal w jakiejs chwilowce, chba provident lub profi credit, wiem, zxe dostal wezwanie na policje i byl przesluchiwany w charakterze swiadka, a co dalej to nie wiem, kiedys mi mowil, ze czeka na zawiadomienie z prokuratury- mieli albo wszasc postepowanie z tytulu wyludzenia lub odmowic wszecia sprawy, on nie sfalszowal danych, ale podal ze jest kawalerem, a wtedy jeszcze byl zonaty.
Kasiula_m

Postprzez asia » 22 Sty 2019, 23:04

Kasiula_m napisał(a): on nie sfalszowal danych, ale podal ze jest kawalerem, a wtedy jeszcze byl zonaty.

No to sfałszował.
asia

Postprzez Kasiula_m » 23 Sty 2019, 05:32

hmm no w sumie tak a jest to wg. Ciebie okolicznosc, zeby mial sprawe karna?
Kasiula_m

Postprzez asia » 23 Sty 2019, 12:06

No pewnie.
asia

Postprzez Kasiula_m » 23 Sty 2019, 13:39

rozumiem ,dziękuję za odpowiedź, w każdym razie ja jeszcze nic nie dostałam z policji czy z sądu, a powinni mnie chyba przesłuchać w tej sprawie.
Kasiula_m

Postprzez asia » 23 Sty 2019, 14:19

A Ciebie o co mają pytać ? Czy byłaś żoną ?
To wiedzą, mają wszystko w USC.
asia

Wróć do Kącik prawny

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości